Mümkünsüz Sorular (Akineto)

Mümkünsüz Sorular (Akineto)

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
309
0

Etilen glikol

Hatırlamanıza

Aki anladı, gizli kapaklı işler yürütülmekte ve diğerleri bunun parçası olmak istememekteydi. Harekete geçen kamyonu motorsikleti ile takip etmeye karar verdi.

Sonunda takip biter, soruları çalan kırmızı minibüs şelalenin içinde kaybolur, korkusunu bir kenara bırakan Aki, motorsikleti akan suların gizleyemediği mağaranın içine doğru sürer, kendini bir anda geniş, büyük bir deponun içinde bulur.

Konuşmalara tanık olmak hiç de zor olmadı (dinlemek için oku tıklayın).

Dr. L: Yeni bulduğum formül ile alkol piyasasındayız, az harcama çok kazanç getirmeli, işte bu kadar.

N: Formülün kaynağı neresi Dr. L, kimsenin yapamadığını siz nasıl biliyorsunuz.

Dr. L: Cevap basit bayan N, unutulan cevher, ganimet, altın değerindeki sorulara ulaşmam yeterli oldu, çözülemediği için yasaklanan soruları toplatıyorum piyasadan, hangi şu kıdem çatlatan, uzman terletenleri.

N: Bakın araç geldi Dr. L.

Dr. L: Evet, kolinin indirilmesini bekleyelim, bu arada size bir hediyem var bayan N, dün bana bahsettiğiniz çanta, hatırlıyor musunuz.

N: Her zaman sürprizlerle dolusunuz Dr L.

Otuz iki yaşında erkek hasta, acil servise getiriliyor, evin garajında yerde bulundu, garip konuşuyor, söylenip duruyor, vitalleri normal olan hastaya damar yolu açılıyor, kanlar laboratuvara gönderiliyor, 
Na 139 mEq/L, Cl 101 mEq/L, HC03 5 mEq/L, ph 7.05, COHb 4%, laktat 2.8 mEq/L, idrarda kalsiyum oksalat kristalleri görülüyor.

Cevap:

Etilen glikol renksiz, kokusuz, hafifcene tatlı olup arabalarda antifriz olarak kullanılır.

Öldürücü miktar ortalama 100 mL dir (1,4 mL/kg).

Hasta garajda bulundu, büyük ihtimalle su sandı etileni, içti gitti, anyon gap metabolik asidozu oldu (Na-(Cl+HCO3): 139-(101+5): 33).

Anyon açığı = Na – (HCO3 + Cl) (Normali: 12 ± 4 mEq/L), artmış sayılar asit yüklü bedeni gösterir, ölüm eskisinden kolaydır.

Artmış anyon gap ve idrardaki kristaller etilen glikol diyor, nörolojik/bulanık bilinç, kardiyopulmoner/kalp yetmezliği ve renal sorunlar/anüri ile klinik rendeleniyor.

Alkol dehidrogenaz etilen glikolü toksik bileşenlerine ayırır, bu enzim bloke edilmeli
  • Etanol (15 mg/kg, alkol dehidrogenazı 12 saat durdurur-serum etanol düzeyi 100 mg/dL’de tutulmalı), fomepizol de tedavide etkin.
  • Hemodiyalizin konumuzda yeri var ama kanı etilenden temizlemesi için saatler gerekiyor, işte etanol/fomepizol burada devreye giriyor, ilk önce alkol dehidrogenaz bloke edilmeli, tek başına diyaliz istenilen hedefe ulaşamıyor.
  • Sodyum bikarbonat metabolik asidozu düzeltmeye yarıyor,  IV 100 mg pridoksin veya 100 mg tiamin toksik metabolitleri temizliyor.

Garage Inc.

AcilTıp/Etilen Glikol Zehirlenmesi

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.